top of page

 

 

 

       URANÜS BOĞA’da

        Barış İlhan, 15.5.2018

 

Amerika İsrail elçiliğini Kudüs’e taşımaya karar verdi ve açılışı yaptığı gün bunu protesto eden onbinlerce Filistinlinin üzerine ateş açıldı. Maalesef 52 kişi öldü, binlerce insan yaralandı. Olayların fotoğraflarına baktığınızda adeta havai fişek görüntüsü vardı. Akşamına Türkiye’de dolar 4.40’a dayandı. Benzine, motorine zam yapıldı. Yani, Uranüs’ün Boğa burcuna girişi görkemli, ama pek fena oldu. Kuşkusuz Uranüs tek başına değil. Ona Oğlak’tan Kova’ya geçmekte olan Mars da iştirak ediyor. Bu ikiliyi Hawai’deki volkan patlamasında da izledik. Şimdi ikisi aynı gün birbirlerine kare yaparak büyük bir gerilimle burç değiştiriyorlar. Uranüs-Mars gerilimli açıları patlayıcı, isyankar, kazaya,belaya eğilimli, anarşik bir ortama işaret ediyorlar. Adeta artık tahammülün kalmadığı, insanın kendini zor tuttuğu bir ruh hali içindeyiz. Aniden patlayabiliriz. Bizden hiç beklenmeyecek şeyler yapabiliriz. Dünyada da hiç beklenmedik şeyler olabilir, bunlar bütün düzeni alt üst edebilir. Uranüs’le Mars’ın bu dansı, Mars’ın geri hareketi nedeniyle, aralıklarla, Eylül ayının sonuna kadar sürecek. Beklenmeyeni bekleyin.

 

Uranüs’ün Boğa’ya girişi bugüne kadar güvenli bilinen tüm alanlarda altüst oluşun işareti olarak görülüyor. Para piyasaları, doğal kaynaklar, yıllardır sağlam olduğu düşünülen her şey, hatta dünyamız dahi bu sarsıntıdan payını alacak. Huzur, güvenlik, konfor diye bir şey kalmayacak. Toprak ortasından çatlayıp yarılacak. Bunu sembolik anlamıyla hayattaki her konuya uyarlayabiliriz. Tabii bunun sonunda yeni güvenlik sistemleri, yeni değerler gelişecek. Sahip olduklarımıza, doğaya, yeryüzüne ve kaynaklarına değer vermeyi, şürkan duymayı öğreneceğiz Hiç bir şey statik değil. Bir şeyler altüst olmadan yerine yenisi konamıyor. Dolayısıyla, yeninin gelebilmesi için, bir elektrik enerjisi bizi sağlam olduğunu sandığımız yerden bir başka yere fırlatıp atacak. Bu, ömrünü doldurmuş yapılarda değişiklik yapmak isteyenler için iyi bir fırsat olabilir, ancak ömrünü doldurmuş olmasına rağmen, güvenlik nedeniyle mevcut duruma sıkı sıkıya sarılmış olanlar için çok sarsıcı olacağı aşikar. En iyisi, sarsıntıyla brlikte hareket etmeye çalışmak. Sağlam durmaya çalışanların beli kırılabilir.

 

Uranüs’ün Boğa’ya geçişi bir başka astrolojik hareketi tetikliyor. 2000 yılında zamanı işaretleyen gezegenler olan Jüpiter ve Satürn Boğa burcunda kavuşmuştu. Hatta o yıl Mayıs ayında Boğa burcunda büyük bir yığılım gerçekleşti ve bunu 2001 yılındaki “Büyük Çöküş” diye nitelendirilen ekonomik kriz izledi. O sırada Uranüs Kova burcunda bu kavuşuma kare açı yapıyordu. Şimdi Uranüs Boğa’ya girerek, Mars da Kova’ya girerek krizi tetikleyecekler. Jüpiter-Satürn ikilisi 2020 yılının sonunda Kova burcunda kavuşarak bu döngüyü sonlandıracaklar. Uranüs’ün Boğa’ya geçişi Türkiye’nin hazineyi ve meclisi simgeleyen evinde gerçekleşerek bu alanda beklenmedik ve sarsıcı gelişmelere işaret ediyor. Tabii bir süre sonra Uranüs Türkiye’nin Güneş’inin karşısına geçerek oldukça meydan okuyucu bir pozisyon alacak. Buna, isyanlar, karmaşa eşlik edebilir. Öyle görünüyor ki uzun süre huzur olamayacak.

 

Uranüs’ün Boğa’ya girişinin sarsıcılığı, değişime işaret edişi sık okunan bir yorum olabilir ve bir yönüyle doğrudur. Ancak Boğa burcunun sabit bir burç olduğu ve bu hareketin bazı şeyleri kalıcı hale getirebileceği de gözden kaçmamalı. Uranüs Türkiye’nin haritasında yurtdışını, yabancıları, yolculukları, üniversiteleri, yasayı, yargıyı ve dini temsil eden evi yönetiyor ve iktidarı simgeleyen Tepe Noktasının hemen yanında duruyor. Bir bakıma Türkiye’nin haritasında, yasa, din ile iktidar kavuşuyor.

 

Uranüs’ün zodyaktaki yolculuğunu izlediğimizde ilginç bir tablo beliriyor. Uranüs 10 Mart 2003 yılında Balık burcuna girdi. 2001 yılında kurulan AKP 2002 yılında iktidara geldi. O sırada Recep Tayyip Erdoğan siyasi yasaklı olması nedeniyle kabinede yer alamadı. Bu siyasi yasak 8 Mart 2003 tarihinde, Uranüs Balık’a girerken, kalktı ve Erdoğan milletvekili seçilerek meclise girdi, başbakan oldu. (Bu konuyla ilgili şu yazıyı okuyabilirsiniz: https://www.barisilhan.com/2-kurtulus-savasi-c1gs5 )

 

Uranüs Balık’taki yolculuğunu 2010 yılında bitirerek Koç burcuna girdi. O yıl ünlü Anayasa Değişikliği Referamdumu yapıldı ve Evet oyu çıktı. (Bu konuda daha fazla okumak için:  https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-39462061) Kısaca özetlersek değişken bir burç olan Balık’ta eskinin değişmesi için bir takım ayarlamalar yapıldı, öncü burç olan Koç’ta harekete geçildi, yasa değiştirildi, din ağırlıklı hale geldi. Bu durumda sabit bir burç olan Boğa’ya geçiş de zamanında tohumları atılan değişimlerin sabitlenmesi anlamına gelebilir. Değişmez sanılan eski düzen değişerek yenisi sabitlenebilir. Muhafazakar Boğa burcunda, muhafazakarlık güçlenebilir. Kuşkusuz buna başkaldırılar ve muhalefet olacak, ortalık karışacaktır, ancak yeni sistemin kalıcı hale gelmesi için azimle emek sarf edilecektir.

 

Bakalım zaman ne gösterecek. kolay gelsin...

bottom of page