top of page

BU MARS ÇOK NAMERT

Barış İlhan, 14.11.2015

 

Mars Kuzey Ay düğümüyle kavuşarak 12 Kasım’da Terazi burcuna girdi. Terazi Mars’ın zararlı olduğu bir burç. Burada gücü zayıflıyor, gölge yönüyle, meydan okumaların karşısında cesaretle duracağına, yan yollara sapıyor. Bu durumda korkaklık, ödleklik, namertlik, öfkesini nesnelerden, hayvanlardan veya kendisinden zayıflardan çıkartmak gibi özellikler görülüyor. Mars ayrıca kazalarla, vahşetle, patlamamlarla, kanla, savaşla, kavgayla ilişkilendirilen bir gezegen. Dolayısıyla, gökyüzündeki önemli bir hareketi yeryüzünde de bu tür olaylara işaret ediyor.

 

Mars’ın Terazi burcuna giriş haritasında Uranüs’ün fokal olduğu bir Yod açı kalıbı dikkat çekiyor. Uranüs ani gelişmelerle bağlantılı bir gezegen ve çok ateşli olan Koç burcunda bulunuyor. Mars zaten bu burcun yöneticisi olduğu için oldukça patlayıcı, alevli ve vahşi bir atmosfere giriyoruz. Haritadaki Jupiter zararlı olduğu Başak burcundan Kayron’a kesin karşıt açı yapıyor. Bol yaralı, acılı ve insan bedenine zararlı bir süreci gösteriyor. Ay ise Yay (din, inanç, fırsat) burcunda 2 derece orbla Satürn’e (karanlık, ölüm, kayıp) yaklaşıyor. Nitekim Ay 1-2 gün içinde Satürn’e iyice yaklaştığında önce Lübnan’da, sonra Paris’te katliamlar sonucu 200’e yakın kişi öldü.

 

Mars’ın Terazi’ye giriş haritasında (İstanbul’a göre) Aslan burcu yükseliyor. Bu da çok alevli bir burç ve yöneticisi Güneş 4. evde (ülkenin içi, konutları, vatan, muhalefet) bulunuyor. Ay ve Satürn kavuşumu da bu evde yer almış durumda. Ayrıca transit Mars zaten Türkiye’nin 4. evinden geçiyor ve burada Türkiye’nin natal Mars’ı bulunuyor. Doğal olarak Mars’ın bütün zararının ülkeye yönelmiş olduğunu görüyoruz. Transit Mars yavaş yavaş natal Mars’a doğru ilerliyor. Kasım’ın sonu, Aralık’ın başı bu Mars-Mars kavuşumu ülkeyi kavuracak. Mars döngüsü genellikle Kürt sorunu ile ilgili oluyor. Daha önceki yazılarda buna sık sık işaret etmiştim. Her döngüde yeni bir aşamaya geçiliyor. Bu döngü de oldukça önemli görünüyor, çünkü bu defa konuya Suriye de eşlik ediyor.

 

Mars daha sonra ilerleyerek Pluto’ya kare ve sonra Uranüs’e karşıt yapacak. Bu hareketler Aralık ayına damgasını vuracak. Bu arada şimdi Ay ve Satürn orduyu temsil evden geçiyorlar, Güneş de Kasım sonunda Satürn’e eşlik edecek. Güneş Türkiye’nin haritasında medyanın ve komşuların temsilcisi. Son zamanlarda gerek medyada gerekse komşulardaki problemler bütün ağırlığıyla üstümüze çöktü. Şimdi komşuları simgeleyen gezegenin ordunun evine girmesinin anlamı ne olabilir? Komşular orduyla mı karşılaşıyorlar? Bu Suriye’ye doğru daha ciddi bir problemin içine girmek mi oluyor? Göreceğiz. Bu yazıyı yazarken Türkiye’de G20 zirvesinin toplanmasının, bu zirveden hemen önce Paris’e saldırılmasının, Suriye’nin ve Türkiyenin bu serüvendeki yerinin geleceğini belirleyeceği muhakkak.

 

Mars’ın 4. evden geçişinin küçük bir provasını bundan bir süre önce yaşamıştık. Ekim başında Güneş 4. eve natal Mars’ın üzerine geldiğinde Rusya Suriye’de hava harekatına başlamış, İstanbul’da HDP’ye operasyon yapılmış, ilçe yöneticileri göz altına alınmış, Silvan'da, Nusaybin'de tanklar, Yüksekova'da özel harekat harekete geçmişti. 10 Ekim’de Güneş Pluto’ya kare, Uranüs’e karşıt yaparken Ankara’da 106 kişinin öldüğü bir katliam yaşadık. Prova bu ise, Mars bu noktaları tetiklediğinde yaşanacakları daha büyük hayal edebiliriz. Üstelik bu defa işe Satürn-Neptün karesi eşlik edecek ve Jüpiter 4. eve girmiş olacak. Ve öykümüz devam edecek... Bu öykü giderek bir korku filmine dönüşüyor ancak unutmayalım: “Korku ve utanmanın ne olduğunu bilen bir adam için daima bir kurtuluş yolu vardır.” Sophokles

 

 

 

 

bottom of page