top of page

Mars/Uranüs=Pluto, Antares, Satürn, Jüpiter ve Daha Neler Neler...

 

Bugün Mars Terazi’nin 12 derecesinde. Koç’taki Uranüs’le bu Mars’ın orta noktasında Pluto bulunuyor. Bu oldukça gerilimli bir birleşim. Pluto’nun fokal olduğu bir T-kare oluşmuş durumda. Mars/Uranüs için Ebertin “Gücün aniden kullanılması, bedene müdahale (bu bir ameliyat olabileceği gibi, bir devlet müdahalesi de olabilir)” diyor. Tanımlar şöyle devam ediyor: vahşi insanlar, özgürlük savaşçıları, devrimciler, eneji fazlalığı, gerilim, stres, tartışma eğilimi, dengesizlik, tahammülsüzlük. Olası tezahürleri: büyük çaba harcayarak sıradışı başarı, ani ve zamanından önce harekete geçmek, hayatta kalma savaşı, tehlike, kaza, yaralanma, operasyonla doğum.

 

Bu ikiliye Pluto eklenince, iş baskıya, şiddet ve vahşetle müdahaleye, Yüksek Güce (tanrısal ya da şeytani) dönüşüyor.

 

Mars önümüzdeki 2 hafta boyunca Uranüs ve Pluto’yla açılarını yapacak. Bu arada Satürn de Antares’le birleşmeye başlayacak. Satürn-Antares birleşiminin dini riyakarlığa, koşullar karşısında sahtekarca ve maddi davranmaya, bozguna uğramaya, tartışma ve hukuk kanalıyla kayıplara, düşmanlar kanalıyla sorunlara, kayıplara, eve, ülkeye zarar gelmesine işaret ettiğini daha önce yazmıştık. Antares kırmızı rengi iler Mars’a benzetilen bir sabit yıldız. İnsanın hayatında üstünlüğe ve aktiviteye işaret ediyor. Ancak bu üstünlükten bir hayır gelmeyebiliyor. Amerika Irak’ı Antares’in yanında gerçekleşen bir Güneş Tutulmasının ardından işgal etmişti. Netice “mağlup sayılır bu yolda galip” sözüne döndü. Bugün o işgalin sonuçlarını acı deneyimliyoruz. Bu açıdan Antares’in yıkım, kötülük, inat nedeniyle kendi kendine zarar verme, gözükara cesaretin giderek artan tehlikeye dönüşmesi gibi türlü belalara işaret ettiğini düşünebiliriz.

 

Bu esnada bugün Jüpiter Denebola yıldızı ile kavuşumda ve bu nokta üzerinde gidip gelecek. (Jüpiter Türkiye’nin haritasında iktidarı temsil ediyor) Denebola en kısa ifadesiyle topluma ters düşmeyi gösterir. Olumsuz yönüyle ani cüretkar kararlar, pişmanlık, umutsuzluk, dünyanın gözünde rezil olmak (olumlu anlamıyla gözüpek, kontrollü, cömert, başkalarının meseleleriyle ilgilenen) demektir. Jüpiter-Denebola kavuşumu ikiyüzlülüğe, takiyeye, kibire, gizli düşmanlara, mahkum olmaya, yurtdışında sorunlara, hüsrana işaret ediyor.

 

Gökyüzünün işaret ettiği bu gerilimli hareketlilik bu kadarla kalmıyor maalesef. Bu hareketler bizi doğrudan etkiliyor. Malumunuz ilgi, merak ve üzüntü ile Putin-Erdoğan çekişmesini izliyoruz ve bu sorunun çözümleneceğini düşünüyorsak yanılıyoruz. Niçin? Çünkü öncelikle, Putin bir Terazi burcu, Güneş’i, Satürn’ü, Neptün’ü ve Merkür’ü Terazi’de. Güneş 13 derecede ve Mars onun üzerine geliyor, sonra sırasıyla hepsini tarayacak. Gökyüzündeki Pluto Putin’in Güneş’ine kare yapıyor. Yani Putin çok öfkeli ve güç tutkunu. Uranüs’ü 18 derece Yengeç’te, transit Uranüs natal Uranüs’e kare yapıyor. Çok tahammülsüz. Ay’ı 8 derece İkizler’de, natal Satürn karşısına geçmiş. Engellenmeye dayanamaz. Bu kadar gerilimli transitler söz konusuyken, Putin’in geri adım atacağını hayal etmek mümkün değil.

 

Öte yandan Erdoğan’ın da İkizler, Yay ve Balık burcundaki gezegenleri Satürn ve kısmen Jüpiter transitinden etkileniyor ve onun da natal Uranüs’ü transit Uranis’ten kare açı alıyor. Her ikisinin de Mars’ı Yay’da, gözleri kara ve ateşlişer. Erdoğan’ın Mars’ı Antares’le ve Ay’la kavuşum yapıyor. İnancı için reaksiyonları çok hızlı ve fevri oluyor.

 

Özetle bu gergin iki lideri dizginleyebilecek bir üçüncü aklı selim kişinin belirmesi ve bunları uzlaştırması gerekiyor. Etkili diğer ülke liderlerinin buna benzer bazı ifadeleri olmasına rağmen, bunlar cılız kalıyor. Onlar da Suriye’yi bombalamak üzere hazırlıklarını yapıyorlar (Mars hava burcu olan Terazi’’de). Onların haritalarına baksak, hepsinin bu gerilimden paylarını aldıklarını görebiliriz. Örneğin Amerika’nın Güneş’i Yengeç’te ve şimdi Pluto onun karşısında duruyor. Almanya’nın Ay’ı Koç’ta, şimdi Uranüs onunla kavuşum yapıyor, vb. Bu durumda olan bize, yani bütün bu ülkelerin vatandaşlarına oluyor.

 

Liderler aklı selim davranamadıklarına göre, bari biz olgun, aklı başında, duyarlı, merhametli, insancıl, savaş yerine barışı tercih eden bir konuma yerleşelim ve bunu koruyalım. Hepimize kolay gelsin...

 

Barış İlhan

3.12.2015

bottom of page