top of page

Kuzey Ay Düğümü Aslan’da  

“Programımız basit: Yönetmek istiyoruz.”


Barış İlhan, 9.5.2017

9 Mayıs’ta Kuzey Ay Düğümünün Başak’tan Aslan’a geçişini düşünürken aklıma 2009 yılında Radikal 2 için yazdığım “Aslan: Kral veya Soytarı””isimli yazı geldi. Yazı Mussolini’nin bir sözüyle başlıyor.

“Programımız basit: İtalya’yı yönetmek istiyoruz.”

II. Dünya Savaşı sırasında İtalya’yı yöneten diktatör Benito Mussolini (29.7.1883) Aslan burcudur. Hitler’le birlikte faşizmin önemli kurucularındandır. Vatandaşlarına eski Roma İmparatorluğunun ihtişamlı (Aslan) günlerine dönme sözü vermiştir. Il Duce (lider-Aslan burcu) adıyla bilinmektedir.

Faşizmin ilk ilkesi Lider (Aslan) ilkesidir. Bu ilkeye göre toplumsal yaşamın tüm alanlarını kapsayan bir tek ideoloji bağlayıcı olarak ilan edilir. Gerek devlet gerekse de yönetim dünya görüşüne göre ve lider ilkesine göre örgütlenir ve belirlenir. Aynı şekilde işletmelerde de patron ve işçi arasında işletme yöneticisinin iktidarına dayalı bir ilişki kabul edilir. (Vikipedi)

Astrolojide Ay anneyi temsil ederken Güneş babayı temsil eder. Dolayısıyla Aslan burcu insanları genellikle babaları ile bağlantılı deneyimler ya da sorunlar yaşayabilirler. Bu her şeyden önce babanın kimliğinin, onun önceliklerinin ardında kalmak şeklinde görülebilir, dolayısıyla babaya senin kim olduğunu, senin için neyin önemli olduğunu ifade etmek süreci söz konusu olabilir.

Kendinden emin, gururlu görünen Aslan gerçekte başkaları tarafından onaylanmak ister. Bir davranışının onaylanmayacağından korkarak geri çekilebilir ya da kendini onaylatmak için despotluk edebilir. Bu onayın kendi içinden gelmesini sağlaması, kendini kimliğini bulup onu ifade etmesi gerekir. Babadan aldığı iş, aşk ve toplumsal hayat için ahlak kuralları, davranış prensipleri Aslan’ın kendisine zorlu bir yaşam yaratmasına neden olabilir. Nitekim Mussolini’nin yaşamında babasının etkisi kolaylıkla görülebiliyor. İsmi Benito bile hem anarşist bir aktivist hem de milliyetçi olan babasının eğilimlerine uygun olarak Meksikalı reformist başkan Benito Juares’in isminden geliyor.

Şimdi Mussolini’nin Aslan burcu olması ile Kuzey Ay Düğümünün Aslan’a geçmesi arasında ne gibi bir bağlantı var diye sorabilirsiniz. Arayalım, bakalım ne gibi bir bağ bulacağız?

Mussolini 1922 yılında yaklaşık 30,000 Kara Gömleklinin (Mussolini’nin vurucu timi) Roma’ya doğru harekete geçmesi üzerine başbakan yapıldı ve derhal diktatörlüğü uygulamaya başladı, Gazetelere, kitaplara sansür, seçim sisteminin değiştirilmesi, kendi partisinin dışındaki partilerin kapatılması gibi uygulamalarla İtalya’yı polis devleti haline getirdi. Sendika hareketlerini yasakladı, eğitimi kontrol altına aldı. Tüm ülkeyi tren rayları ve otobanlarla kapladı. Hem ülkenin iç ve dış işlerinden sorumluydu, hem de orduyu idare ediyordu. Tüm bakanlıkların görevlerini üstlendi. Üniversitedeki öğretim görevlilerine faşizmi savunacaklarına dair yemin ettirdi, gazete editörlerini kendisi seçti. 1925 Aralık’ında bir yasayla ünvanını II Duce (Lider) olarak değiştirdi ve tek otorite oldu. Böylece özellikle 1925-27 yılları arasında tüm gücü elinde topladı.

Bu esnada Kuzey Ay Düğümünün nerelerde olduğuna baktığımızda, 1922 yılında Başak’ta, 1925’te ise Aslan’da olduğunu görüyoruz.

Mussolini’nin ülküdaşı Hitler, 23 Mart 1933’ten sonra Alman İmparatorluğu’nun tek lideri oldu. Bu esnada Güney Ay Düğümü Başak’taydı, Bir kaç ay sonra Aslan’a geçti.

Uzun yıllar Irak’ta devlet başkanlığının yanı sıra Devrim Komuta Konseyi başkanlığı, başbakanlık ve Baas genel sekreterliği görevlerini de üstlenen, yaygın bir gizli polis ağı örerek, yönetimine karşı her türlü iç muhalefeti bastıran Saddam Hüseyin 16 Temmuz 1979'da devlet başkanı olduğunda Kuzey Ay Düğümü Başak’taydı. Aralık’ta Aslan’a geçti.

Bu örneklerde görüldüğü üzere, Kuzey Ay Düğümünün Başak’tan Aslan’a geçişinin ülkelerde tek adam veya lider sistemine geçişe denk gelmesi dikkate değer görünüyor. Ay Düğümleri zodyakta geriye doğru giderler. Buna göre önce Terazi’den geçerler, sonra Başak’ta yol alırlar ve Aslan’a geçerler. Bu yolculuğu önce hak, adalet ve eşitlik teması (Terazi), sonra kendi düzenini oluşturma, kategorize etme, ayrıştırma (Başak) ve nihayet kendi egemenliğini dayatma ve sağlamlaştırma olarak (Aslan) tanımlayabiliriz.

Kuzey Ay Düğümü Aslan’da iken Güney Ay Düğümü de Kova burcunda bulunur. Güneş’in en güçlü olduğu Aslan ile Güneş’in zayıfladığı Kova zıtlığı adeta güçlü kral ile güçlü halk (yani güçsüz kral) arasındaki çekişmeyi gösterir ve Kuzey Ay Düğümü Aslan’dayken kral yükselir. Başak’tan Aslan’a geçişte değişken burçlardan (mutable) sabit burçlara (fixed) geçiş söz konusudur. Değişkende aşina yapılar değişmeye başlar, sabitte yeni modeller sabitlenir.

2000’li yıllarda Kuzey Ay Düğümünün ilk kez Başak burcuna girişi 12 Kasım 2015’te denk geldi, Aslan burcuna ise 9 Mayıs 2017’de giriyor. Bu yolculuk esnasında çeşitli ülkelerde seçimlerle düzenler değişti. Bunlara uyum sağlamak olaylı oldu. Seçimler esnasında ülkelerin eski görkemlerine kavuşturulacağı vaad edildi. Dünyanın bir çok yerinde tek adam düzenleri yerleşmeye başladı. Yasaklar ya da insanı değil parayı öne alan yönetimler iktidara yerleşmeye başladı. Şimdilik gidişat iyi görünmüyor. Hikayenin sonunun 1930’lar Avrupa’sına benzememesini dileriz.

bottom of page