top of page

ASLAN: KRAL veya SOYTARI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Programımız basit: İtalya’yı yönetmek istiyoruz.”

 

 

II. Dünya Savaşı sırasında İtalya’yı yöneten diktatör Benito Mussolini (29.7.1883) Aslan burcudur. Hitler’le birlikte faşizmin önemli kurucularındandır. Vatandaşlarına eski Roma İmpatorluğunun ihtişamlı (Aslan) günlerine dönme sözü vermiştir. Il Duce (lider-Aslan burcu) adıyla bilinmektedir.

 

Faşizmin ilk ilkesi Lider (Aslan) ilkesidir. Bu ilkeye göre toplumsal yaşamın tüm alanlarını kapsayan bir tek ideoloji bağlayıcı olarak ilan edilir. Gerek devlet gerekse de yönetim dünya görüşüne göre ve lider ilkesine göre örgütlenir ve belirlenir. Aynı şekilde işletmelerde de patron ve işçi arasında işletme yöneticisinin iktidarına dayalı bir ilişki kabul edilir.

 

ASLAN BABA

Astrolojide Ay anneyi temsil ederken Güneş babayı temsil eder. Dolayısıyla Aslan burcu insanları genellikle babaları ile bağlantılı deneyimler ya da sorunlar yaşayabilirler. Bu her şeyden önce babanın kimliğinin, onun önceliklerinin ardında kalmak şeklinde görülebilir, dolayısıyla babaya senin kim olduğunu, senin için neyin önemli olduğunu ifade etmek süreci söz konusu olabilir.

 

Kendinden emin, gururlu görünen Aslan gerçekte başkaları tarafından onaylanmak ister. Bir davranışının onaylanmayacağından korkarak geri çekilebilir. Bu onayın kendi içinden gelmesini sağlaması, kendini kimliğini bulup onu ifade etmesi gerekir. Babadan aldığı iş, aşk ve toplumsal hayat için ahlak kuralları, davranış prensipleri Aslan’ın kendisine zorlu bir yaşam yaratmasına neden olabilir. Nitekim Mussolini’nin yaşamında babasının etkisi kolaylıkla görülebiliyor. İsmi Benito bile hem anarşist bir aktivist hem de milliyetçi olan babasının eğilimlerine uygun olarak Meksikalı reformist başkan Benito Juares’in isminden geliyor.

 

ASLAN’DAKİ TUTULMALAR

2008 yılının başından bu yana Aslan-Kova burcu karşıtlığını tetikleyen Güneş ve Ay Tutulmalarının sonuncusu 6 Ağustos’ta gerçekleşti.  Aslan–Kova zıtlığı kral ile halk arasındaki çekişmeyi gösterir. Aynı zamanda, merkezde olma isteği ile kenarda mesafeli durma isteği, kişisel ve yoğun sevgi ihtiyacı ile insanlara mesafeli durma ihtiyacı, en önemli ve özel olma arzusu ile herkesin eşit olduğu düşüncesi arasındaki çekişmeyi gösterir.

 

20 Ağustos’ta Aslan burcundaki Yeniay’ın ardından Ay Düğümleri Yengeç-Oğlak aksına geçecek ve tutulmalar artık bu burçlarda gerçekleşecek. Hatta bunların birincisini 22 Temmuz’da deneyimledik bile. Aslan’daki Yeniay esnasında gökyüzünde Mars, Uranus ve Merkür-Saturn kavuşumu arasında gerilimli açılar oluşuyor. Gerilim genellikle kendisini dış dünyada olay olarak gösteren bir enerjidir. Bu gerilimin odak noktasında Mars’ın olması yine onun simgelediği şeyleri deneyimleyebileceğimizi gösteriyor: kavga, tartışma, kaza, yangın, öfke. Olumlu anlamıyla gerilim uzun zamandır düşündüğümüz ama bir türlü harekete geçemediğimiz konularda tetiklendiğimizi ve şimdi onları gerçekleştirmek için harekete geçebileceğimizi gösterir. Ancak belirli bir tedbir çevçevesinde davranmak önemlidir. Mars Türkiye’nin doğum haritasında yurt içindeki gerilimleri gösterir bir pozisyonda bulunduğu için bunun güncel “Kürt Açılımı” konusuyla bire bir bağlantısı bulunuyor.

 

Bu Yeniay’ın Cümlesi

Çok sayıda küçük kuş büyük bir ağacın dalında cıvıldıyor.

Şimdi sizin gibi düşünenlerle bir araya gelip konuşabilirsiniz veya dedikodu yapabilirsiniz. Yoğun gevezelik arasında asıl neyin önemli olduğu unutulabilir. Enerji dağılabilir. Kimse birbirini dinlemeyebilir. Oysa asıl önemli olanın duyulması önemli. Ne söylediğinize dikkat edin. Eğer gerçekten safsa, egoizm içermiyorsa, sesinizin duyulmasını sağlayın.

 

AY DÜĞÜMLERİ BURÇ DEĞİŞTİRİYOR

Astrolojide Ay Düğümleri Ay’ın yörüngesi ile dünyanın yörüngesinin kesiştikleri noktalardır. Güneş ve Ay Tutulmaları da Yeniay ve Dolunay’ın bu düğümlerin yakınlarında gerçekleşmesi ile olur. Sembolik anlamıyla Ay Düğümleri geliştirmemiz ve bırakmamız gereken özellikleri simgelerler. Kuzey Ay Düğümü ruhumuzun o tarafa doğru gitmek zorunda olduğu, dolayısıyla geliştirmesi gereken nitelikleri gösterir. Güney Ay Düğümü ise artık yeteri kadar deneyimlenen bir niteliği bırakma zamanının geldiğini gösterir. Bunu liseyi bitirip üniversiteye gitmeye benzetebiliriz. Şimdi Kuzey Ay Düğümü Oğlak burcuna giriyor. Bu durumda Güney Ay Düğümü de Yengeç’e giriyor. Yani Yengeç özelliklerinden Oğlak özelliklerine doğru yönelmemiz gerekiyor. Bunu en basit anlamıyla büyüme zamanının geldiğini söyleyerek anlatabiliriz.

 

Geçmişte hayatta kalabilmek için geliştirdiğimiz savunma mekanızmaları şimdi bize engel yaratır durumdalar. Artık onları bir kenara bırakmamız gerekiyor, ancak hâlâ korkuyoruz. Bu savunmalar kalkarsa çok kırılgan hale geliriz ve dışarıdaki korkunç şeyler bizi yutar zannediyoruz. Aç kalırız, bize saldırırlar, ölürüz zannediyoruz. Hâlâ hayatta kalmak için bize aslında istediklerimizi veremeyen annemize, babamıza, devletimize veya her kimse, o otoritelere ihtiyacımız var zannediyoruz ve onlara bize bunları vermedikleri için kızmaya devam ediyoruz. Oysa artık ayağa kalkıp cesaretle seçimlerimizi yapabilir, bunlara doğru adımlarımızı atabilir, önümüze çıkan engellerle mücadele edebilir durumdayız. Hatta şimdi bunları yapmak zorundayız. Artık biz çocuk değil, birer yetişkiniz. İşte şimdi Aslan sürecindeki baba veya otoriteyle çekişme veya kendini ona onaylatma sürecinden özgürleşip bir yetişkin olmayı öğrenme sürecindeyiz.

 

Bu süreçte yardımcı olabilecek cümleler şöyle:

- Dış dünyada verimli ve etkin olabilmek için köklerimi sağlamlaştırıyorum, böylece dışarıda ne kadar fırtına olursa olsun kendimi güvende hissedeceğim. 

- Geçmişteki koşullanmaların, otorite problemlerinin dış dünyadaki hedeflerimi nasıl etkilediğini görmeye ve onlardan özgürleşmeye çalışıyorum.

- Duygusal güvenliği bırakıp topluma yararlı bir rol üstleniyorum. Hedeflerime yönelip, çıkacak engellere rağmen adım adım ilerliyorum.

- İç dünyamla uyumlu bir dış dünya yaratıyorum. Ev hayatım ile iş hayatımı, dengeliyorum. 

 

Kolay gelsin,

Barış İlhan -9.8.2009, Radikal 2

 

bottom of page