top of page

 

GÜVERCİN = VENÜS

(Bülent Ecevit'in ölümü üzerine yazdığım yazı)

 

Astrolojide güvercin Venüs ile simgelenir. Bülent Ecevit'in doğum haritasında Güneş ile Venüs tam üstüste duruyor, yani Ecevit demek güvercin demek, zaten biz de Ecevit'i güvercinsiz düşünemiyoruz. Venüs ayrıca eşimiz, ortağımız demektir, zaten biz de Ecevit'i Rahşan Hanım'sız düşünemiyoruz. Venüs bir de sevgi demektir, zaten biz de bugün cenaze töreninde Ecevit'e gösterilen coşkulu sevgiye şahit olduk. Ancak cenazede Ecevit'e sunulan bu sevgi, çok eskiden, 1980'de yazdığı bir şiirinde onun tarafından eşine ve tüm insanlığa sunulmuştu.

 

gökler gibi sardı dünyayı/yağmur gibi sızdı dünyaya/

dünya kadar oldu sevgimiz/elele büyütüp elele derdik/

elele derip insana verdik/verdikçe çoğalan sevgimizi 

 

Güneş-Venüs kavuşumu kişinin kendi güneşinin ışığını ve ısısını dış dünyaya yansıtırken bunun sevgi dolu olacağının ifadesidir ve biz buna uzun zaman önce niyet eden Ecevit'in bunu başarabildiğine şahit olduk. Cenazesine bir milyon kişi karanfillerle eşlik etti. Ve güvercini cenazesini bakın böyle izledi.  

 

Bugünlerde ölümün, hüznün, ayrıca devletin, başbakanın gezegeni Satürn 24 derece Aslan'da geziniyor. Bülent Ecevit'in progres Güneş'i de 24 derece Aslan'da bulunuyor. Yani astrolojik açıdan ölüm Bülent Ecevit'in üzerine gelmiş bulunuyor. Yine bugünlerde 5 tane gezegen ölümün burcu Akrep'te yanyana gelmiş, üzerimize ölümün kokusu sinmiş durumda.

 

Ecevit'in doğum haritasında ölümün gezegeni Satürn 9 derece Akrep'te bulunuyor ve öldüğü gün hareketin tetikleyicisi Mars bu Satürn'ün tam üzerine gelmiş. Reuters'in haberine göre bugün Satürn gezegeninde dev bir fırtına varmış. Nasa verilerine göre Dünya dışında bir gezegende ilk kez kasırga benzeri bir fırtına görülmüş. Türkiye'de de uzun süredir ilk defa böyle bir ölüm ve bu kadar hüzün görüldü.

 

Akrep burcu Aslan burcu ile gerilimli açı yapan bir burç ve şu anda gökyüzünde Aslan'daki Satürn ile Akrep'teki gezegenler gerilimli durumdalar. Satürn en yakın gerilimi Venüs ile yapıyor. Ecevit'in progres Venüs'ü 25 derece Başak'ta ve Mart ayındaki Ay Tutulması ile tetiklenmişti. Sonra bunu Eylül ayındaki Güneş tutulması tetikledi. Ve Ecevit'in öldüğü gün tetikleyici Ay Dolunay'dan biraz sonra Venüs'ün karşına geçti. Aslında sırasıyla Akrep'teki bütün gezegenlerin karşısından geçti, ama öldüğü an en yakın Venüs'e bakıyordu.

 

Ay astrolojide halkı ve duyguları temsil eder. Eylül ayındaki Güneş Tutulması Türkiye'nin Ay'ına gerilimli bir açı yaparak halkı ilgilendiren ve duyguların coşacağını gösteren bir olayın işaretçisiydi. Bugün buna hep beraber şahit olduk. Bu Güneş tutulmasında şu anda Türkiye'nin doğum haritasında, sosyalist partileri, işçileri ve sendikaları temsil eden alanda bulunan Pluto da tetiklenmişti. Bugün meydanlar işçiler, sendikacılar ve sosyal demokrat bir partinin üyeleri ile doluydu.

 

Ve Ay bugün Aslan burcuna girdi. Ecevit'in Kuzey Ay Düğümünün üzerinden geçerken Bülent Ecevit'i yeni bir deneyime doğru yolcu ettik.

 

Ruhu huzur (Venüs=güvercin) bulsun,

(c)Barış İlhan                  

bottom of page