top of page

DOLUNAY’IN ALEVLİ, KÖPÜKLÜ DALGALARI

Barış İlhan, 21.5.2016

 

22 Mayıs’ta saat 00:16’da Yay burcunun 1 derece 14 dakikasında bir Dolunay deneyimleyeceğiz. Bu Dolunay gökyüzünde geri giden Mars’ın üzerinde gerçekleşecek. Üstelik Mars şimdi dünyaya en yakın konumlarından birinde. Dolunay karşıtlık nedeniyle zaten gerilimli kabul edilir, bunun bir de Mars’la kavuşum yapması oldukça dengesiz ve patlamaya hazır bir atmosfere işaret ediyor. Gerilim kuşkusuz her zaman kötü değildir. Gerilimden hareket doğar, yeryüzünde iyi-kötü olaylar yaşanır. Ancak uzunca bir süredir atmosfere iyice çökmüş olan karanlık bulutlarda bir gerilim ancak fırtınaların işaretçisi olabilir. Bulutların bir Dolunayla dağılmasını umamayız. Nitekim Dolunay derecesinin Sabian sembolü de düşüncemizi doğruluyor:

 

“ Okyanus köpüklü dalgalarla kaplı”

 

Bu beyaz köpükler rüzgar nedeniyle oluşuyor ve bunu fırtınanın izlemesi çok olası. Duygusal açıdan tetiklenmek çok kolay. Öfke, sinirlilik çok olası. Küçücük bir olaydan büyük hadiseler, bir kıvılcımdan alevler çıkabilir. Bunu engellemek için hemen köpürmemek, biraz sakinleşerek okyanusun derinliklerine inmek akıllıca olabilir. Sembolik anlamda bu, daha güvenli alanlara doğru çekilmek şeklinde yorumlanabilir.

 

Dolunay’ın hemen ardından Merkür’ün ileri gideceğini de unutmamak lazım.  Bir süredir içe yönelmiş olan enerji açığa çıkacak ve kendini göstermeye başlayacak. Mevcut gerilimin üzerine bir miktar daha enerji yüklenecek. Ne dediğine, nasıl algıladığına ve dinlediğine dikkat etmekte yarar var.

 

Bu esnada Satürn-Jüpiter karesi de kesinleşmek üzere, 1 derece orb içine girildi. Tam açı 26’sında gerçekleşecek. Bu kare iki gezegenin son karesi, bunun anlamı için “Umuda Doğru” yazısını okumanızı öneririm. Kısaca iki gezegenin son döngülerinin Suriye’deki savaşla çok ilintili olduğunu söyleyelim. Hatta bunlara bir ölçüde Neptün de eşlik ettiği için bulanıklık, belirsizlik, karmaşa, aldanma, aldatma ve hayal kırıklığı söz konusu.

 

Bu Dolunay bir başka açıdan da ilginç, 9 Mart’taki Güneş Tutulmasını tetikliyor. O gün de Mars bugünkü derecesindeydi. Ve şimdi gökyüzünde Güney Ay Düğümü 9 Mart Tutulma noktasına geldi. (Bu konuda 5 Mart’ta yazdığım “Tutulmalara Dair” yazısını okuyabilirsiniz.

 

Dolunay ve Türkiye

Dolunay haritasına baktığımızda Dolunay’ın 10 evde gerçekleştiğini görüyoruz. Güneş 4. evde bulunuyor. Ankara’ya göre Yükselen Kova’nın 1 derece 36 dakikasında yer almış. 4.-10. ev karşıtlığı bize hemen iktidar-muhalefet zıtlaşmasını düşündürüyor. Mars Türkiye’nin haritasında öncelikle meclisi, sonra da gençleri, meydanları temsil ediyor. Ayrıca Türkiye’nin 4. evinde bulunduğu için muhalefetin simgesi. Sadece bunları yazdığımızda dahi Dolunay’ın meclisteki dokunulmazlık oylaması ile bağını kolayca görebiliyoruz.

 

Dolunay’ın etkisi 15 gün sürer ve bir hafta öncesinden hissedilmeye başlar. Geçtiğimiz haftaya yeni başbakan (10.ev), dokunulmazlıklar (11. & 4. evler) ve boşanma komisyonu (aile 4.ev) damgasını vurdu.  

 

Ancak biz bunlarla meşgülken Kilis sınırına özel güvenlik bölgesi ilan edildi, hatta uzatıldı. İlan edilmesi 6 Mayıs’taki Yeniay’a, uaztılması ise Dolunay’a denk geliyor. 9 Mart’taki Güneş Tutulması esnasında gazetelerin birinci sayfasında İŞİD’in Kilis’e ateşlediği füzeler vardı. Şimdi Kilis’in gündem olması dikkat çekici.

 

Dolunay haritasını Türkiye haritası üzerine yerleştirdiğimizde Dolunay’ın 6. ve 12. evlerin başlangıç çizgilerie denk geldiğini görüyoruz. Her ikisi de sorun yaratan evler. Ayrıca birisi hapishaneleri, hastaneleri, gizli düşmanları, diğeri de orduyu, polisi ve işçileri simgeliyor. Dolayısıyla bu alanların önümüzdeki haftalarda tetiklenmesini bekleyebiliriz. (Güneş Tutulması esnasında, esnek çalışma modellerine ilişkin düzenlemeyi içeren, işçiler ve sendikalar tarafından "kölelik yasası" olarak nitelendirilen "İş Kanunu ile Türkiye İş Kurumu Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" meclisten geçti. Bu arada belki duymamışsınızdır, 75 maden işçisi dört gündür yeraltında direnişteler.) 

 

Dolunay’ın Yükselen’i Türkiye’nin 8. evine düşüyor. 8. ev ölümün, kayıpların, suçun evi. Bu durumda pek hayırlı görünmüyor. Bunun yöneticisi Satürn şimdi ordunun ve iktidarın yöneticisi Jüpiter’e kare yaparak onu zorluyor. Satürn aynı zamanda yasaları simgeliyor. Yasaların uygulanmamasının sonuçlarına işaret ediyor. Son olarak, ileri gitmeye başlayacak olan Merkür’ün Türkiye’nin haritasında hem muhalefeti, hem de hapishaneleri temsil ettiğini söyleyelim ve bu konuyu noktalayalım...

 

Yay’daki İki Uğursuz

Satürn ve Mars’ın Yay burcundaki yolculukları oldukça sancılı geçiyor. Şimdi ikisi de geri gittiği için uğursuzluklarını tam deneyimlemiyoruz. Ancak ikisi de orduyu, güvenlik güçlerini, sağlığı ve işçileri simgeleyen alanda yolculuk yapıyorlar. Sizi bilmem, ama benim çevrem hastalık ve kayıplarla dolu. Bunun dışında ordu ve polisin ne gibi bir hazırlık içinde olduğunu bilemiyoruz. Bunu belki de ancak Mars Haziran’da ileri gitmeye başladıktan sonra görebileceğiz. Önümüzdeki aylar kritik aylar. Antares’le randevumuz var... Gökyüzünün bu öfkeli kızıl yıldızıyla randevudan yara almadan ayrılmak için açık görüşlülük, serbestlik, hoşgörü ve cömertlik gerekiyor. Onun cesaret hırkasını giyip kolları sıvayıp, işe koyulmak gerek....

bottom of page